Zapisz się na jazdy Pokaż wolne terminy

Zmiany w przepisach 2018

Zmiany w przepisach 2018

Wiele na to wskazuje, że odkładane po wielokroć zmiany przepisów dotyczące młodych kierowców zaczną obowiązywać od 4 czerwca 2018 r., a może nawet i wcześniej.

Prezydent 8 grudnia 2016 r. podpisał bowiem nowelizację ustawy o kierujących pojazdami, która przesuwa wejście w życie systemu CEPiK 2.0 z 1 stycznia 2017 r. na 4 czerwca 2018 r. Natomiast od niedawna pojawiły się pogłoski, że Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało roboczy projekt nowelizacji kilku ustaw, z którego wynika, że między innymi tzw. okres próbny dla młodych kierowców może zostać przyspieszony – być może będzie to koniec marca. Póki co ostateczna decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta.

Jakie zmiany nas czekają?

Okres próbny

Po pierwsze wprowadzony zostanie okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B. Będzie on trwał 2 lata, począwszy od dnia, w którym zostanie wydany ten dokument. W okresie próbnym każdy kierowca będzie zobowiązany:

  • odbyć między 4 a 8 miesiącem od dnia otrzymania prawa jazdy: po pierwsze kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego, a także praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym, które będzie prowadzone w ośrodku doskonalenia techniki jazdy (w skrócie ODTJ),
  • przedstawić staroście zaświadczenia o ukończeniu tych właśnie szkoleń,
  • kierować wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego – przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego

1 comment so far

track day motocyklowy Posted on12:09 am - Gru 14, 2018

No, no za taki artykuł powinni przyznać Nagrodę Nobla. A tak serio, to wielkie dzięki za rozwinięcie tematu i wytłumaczenie paru rzeczy.

https://www.tor-lodz.pl