Zapisz się na jazdy Pokaż wolne terminy

Jesienią pamiętaj o odblasku!

Jesienią pamiętaj o odblasku!

Jesienią pamiętaj o odblasku!

Od 31 sierpnia, 2014 roku wszyscy piesi poruszający się po zmroku po terenie niezabudowanym muszą nosić elementy odblaskowe. Dzięki temu ma się zmniejszyć liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych. W czasie Wszystkich Świętych mundurowi zaczęli egzekwować przepisy i wystawiać mandaty.

Policjanci za brak odblasku mogą nakładać mandaty od 20 do 500 złotych. Mandaty, które w trakcie Wszystkich Świętych otrzymali piesi idący poboczem bez elementów odblaskowych narazie wahają się od kwoty 50 do 100zł. Trzeba jednak pamiętać, że mandat nie musi być jedyną konsekwencją złamania przepisu. Jeśli dojdzie do wypadku, pieszy może zostać za niego obciążony winą. W takich przypadkach firmy ubezpieczeniowe mogą starać się uniknąć wypłacenia pieszemu odszkodowania.

Tegoroczne wyjazdy na święta okazały się bezpieczniejsze niż te z 2013 r., gdy świąteczny weekend był trochę dłuższy. Od 31 października do 3 listopada, bo takie zestawienie przedstawiła policja, na drogach zginęło 20 osób (w 2013 r. – 38), ranne zostały 252 osoby (w 2013 r. – 410). Wydarzyło się w sumie 196 wypadków (w 2013 r. – 338). Na drogach przyłapano 910 pijanych kierowców (w 2013 r. – 1298). Największą liczbę ofiar stanowili piesi.W trakcie tegorocznych świąt miały miejsce dwa śmiertelne potrącenia pieszych w Wielkopolsce. Obaj nie mieli odblasków

Elementami odblaskowymi mogą być opaski, zawieszki, kamizelki odblaskowe jak i ubrania z wszytymi elementami odblaskowymi. Istotne jest jedynie to, aby odblaski były używane w sposób widoczny dla kierowców. Dzięki odblaskom pieszy widoczny jest na nieoświetlonej drodze już z odległości 150 m, bez nich – dopiero z 20, co jest często zbyt małą odległością na odpowiednią reakcję kierowcy. Samochód poruszający się z dopuszczalną poza terenem zabudowanym prędkością (90 km/h) pokonuje w ciągu jednej sekundy dystans 25 m. Aby odpowiednio zareagować, kierowcy pozostaje więc mniej niż sekunda.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 23 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2013 r. poz. 991).